Прес-релізи  
ПРЕС-РЕЛІЗИ




05.02.2004
На рівні програмного забезпечення


Відомо, що в Україні й по сьогодні відсутня цілісна державна політика щодо використання в мережах органів держвлади того чи іншого типу ПЗ. Ця проблема повинна найближчим часом якщо не вирішитися, то принаймні окреслитися, оскільки має велике стратегічне значення у справі інформатизації українського суспільства. Так, дане питання виносилося на розгляд науково-технічною радою Національної програми інформатизації, яка відбулася у травні 2002 р. Після цього в Дрежкомзв`язку була створена робоча група з питання використання програмного забезпечення органами державної влади. Остання нещодавно провела своє перше засідання під головування начальника Управління перспективного розвитку інформатизації Дрежкомзв`язку Олександра Орєхова. До робочої групи увійшли представники міністерств і відомств, наукових та комерційних структур. Серед присутніх на засіданні були працівники Департаменту спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації СБУ, Інформаційного аналітичного центру Держкомстандарту України, Інституту кібернетики НАН України, ВАТ "Укртелеком", СП "Інфоком" тощо. Комерційні структури представляли компанії "Глобал Юкрейн", Lucky Net, "Софтлайн".

Засідання цієї робочої групи присвячувалося чіткому визначенню проблем та окресленню шляхів до їхнього вирішення. Так, Олександр Орєхов наголосив, що вирішенню низки питань, пов`язаних із використанням ПЗ в органах держвлади, має передувати цілеспрямована державна політика. Така політика повинна, по-перше, регламентувати тестування програмних продуктів, запропонованих для використання в органах виконавчої влади. По-друге, бути спрямованою на користь створення наукового середовища, яке породжує та модифікує операційні системи. По-третє, державна політика маж відпрацювати спеціальні системи стандартизації та сертифікації програмного забезпечення, а також забезпечити основні засади до поступового переходу органів дер влади на нове ПЗ. З точки зору оптимізації витрат на програмне забезпечення для органів влади, впровадження операційної системи (ОС) Linux має певні переваги перед використання продукції Microsoft. Рішенням на основі Linux віддають перевагу і з точки зору забезпечення інформаційної безпеки. Так, процеси переходу з однієї платформи на іншу спостерігаються нині у різних країнах світу.

Однак О. Орєхов підкреслив, що сьогодні, на його думку, в Україні поки немає можливостей щодо повсюдного переходу з ОС Microsoft на програмні рішення Linux. Для цього насамперед в Україні нині не існує необхідної кількості фахівців, що спеціалізуються на дані ОС, які б могли впроваджувати та супроводжувати програмні продукти Linux. Тому О. Орєхов висловив пропозицію най скорішого введення спеціального курсу з вивчення ОС Linux у технічних вузах країни. А також наголосив на необхідності підписання угоди між Міністерством освіти і науки України й виробниками Linux, аналогічного меморандуму, укладено між МОН і Microsoft. Слід зазначити, що представники Міносвіти і науки у питанні комп`ютеризації шкіл дотримуються сьогодні позиції оснащення шкільних ПК програмним забезпеченням Microsoft.

На перевагах відкритої операційної системи Linux порівняно з ОС Microsoft зупинився директор компанії "Глобал Юкрейн" Юрій Корж. Особливу увагу він звернув на наявність зворотного зв`язку "розробник - робоче місце" та представив новий україномовний продукт myLinux Ua.

Варто згадати позицію начальника відділу Інституту кібернетики НАН України Ольги Перевозчикової, яка підкреслила необхідність розгляду положень концепції інформаційно-аналітичної системи, підготовленої цим інститутом минулого року. Вона зазначила, що в цьому документі були закладені відповіді на більшість з питань, що розглядаються. На думку О. Перевозчикової, зараз важливо виробити сукупність критеріїв для автоматизованих засобів документообігу, щоб підготувати Україну до остаточного прийняття закону "Про електронні документи та електронній документообіг".

На необхідність створити порядок сертифікації створити порядок сертифікації програмного забезпечення шляхом визначення відповідних вимог з боку органів державної влади до ПЗ зупинився директор Українського наукового центру державної реєстрації і сертифікації інформаційних технологій В.Г. Поліщук. На його думку, сертифікація, в даному випадку, повинна проводитися з урахуванням і на підставі зазначених вимог та технічних умов.

Оскільки висловлених проблем чимало, роботи з цього напрямку передбачається багато. Стосовно ж реальних кроків, то після обговорення члени робочої групи вирішили підготувати узгоджені рекомендації до повторного засідання Науково-технічної ради Національної програми інформатизації з питань використання програмного забезпечення органами державної влади, яке відбудеться восени.

Алла Вєтрова


[ до списку прес-релізів ]
Авторське право © Компанія Майлінукс®, 2002-2024.
Всі назви та торгові марки зареєстровані та належать своїм законним власникам.

© Сайт розроблено у Cтудії "РОМАрт", 2004.
Сайт функціонує на myLinux 3.1 Server